• شرکت ملی ساختمان، پیشرو در عمران و آبادانی کشور
  • شرکت ملی ساختمان، پیشرو در عمران و آبادانی کشور
  • شرکت ملی ساختمان، پیشرو در عمران و آبادانی کشور
خانه
منو
تماس

سد سرنی و سامانه انتقال آب میناب استان هرمزگان افتتاح شد

برچسب ها پروژه ها 
  تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۸   تعداد بازدید : 57

در تاریخ 26/11/98 با حضور وزیر نیرو آقای مهندس اردکانیان، بهره برداری از سد سرنی میناب و سامانه انتقال آب این سد آغاز شد.

اعتبار اجرای این طرح به میزان 86 میلیون یورو از محل وام بانک توسعه اسلامی تأمین شده است. همچنین وزیر نیرو آقای مهندس اردکانیان، پروژه خط انتقال آب این سد را نیز به طول ۳۸ کیلومتر که با لوله‌هایی به قطر ۱۰۰۰ میلی‌متر ساخته شده است و قابلیت انتقال ۱۲ میلیون متر مکعب آب در سال را دارد افتتاح کرد

مدیریت شرکت ملی ساختمان و مهندسان این شرکت که پیمانکار اجرای این پروژه عظیم ملی بوده با تلاش شبانه روزی خود در ساخت و به ثمر رسیدن آن اقدام نموده و این پروژه به ثمر نشست و در بهمن ماه سال 98 با حضور وزیر نیرو مورد بهره برداری قرار گرفت.

در طول اجرای این طرح در استان هرمزگان ۱۵۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و ۳ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال بومی ایجاد شده است

در این مراسم مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به بارندگی‌های سیل‌آسا در جنوب شرق کشور طی ماه گذشته، یادآور شد: سد سرنی طی بارندگی اخیر در جنوب شرق کشور، سیلاب مهیبی با دبی متوسط ۱۲۰ مترمکعب بر ثانیه را مهار کرد و توانست طی دو مرحله حدود ۴۵ میلیون مترمکعب آب را مهار کند که اگر این حجم آب مهار نمی‌شد به روستاهای پایین‌دست خسارات سنگینی وارد می‌شد.

همچنین در این مراسم لوح تقدیر به مدیر عامل شرکت ملی ساختمان اهداء شد در متن این لوح چنین آمده است: توسعه و بالندگی صنعت آب و دستیابی به قله های پیشرفت مرهون تلاش خالصانه و کوشش ثمر بخش کارکنان متعهد و درایت و راهبری مدیران توانمندی است که دانش و تجربه و عمر گرانبهای خود را صرف پویایی و ترفیع این صنعت نموده اند بدینوسیله از مشارکت آن شرکت در راستای تحقق اهداف صنعت شرکت در اجرای طرح سرنی و سامانه انتقال تقدیر و تشکر می نماییم.

گفتنی است سد سرنی در ۳۴ کیلومتری جنوب شرقی میناب در حوضه آبریز اصلی خلیج‌فارس و دریای عمان، روی رودخانه سرنی احداث ش–ده است که از قلل رشته‌کوه «بشاگرد» سرچشمه گرفته و به دریای عمان می‌ریزد.

این سد از نوع خاکی با هسته رسی است که طول تاج آن ۴۶۰ متر، عرض تاج آن ۱۲ متر، ارتفاع از پی آن ۵۲ متر، طول سرریز ۱۷۰ متر، عرض سرریز ۴۳.۵ متر، عرض در پی ۲۸۰ متر، طول تونل انحراف ۲۷۵ متر و حجم بدنه سد بیش از ۱.۸ میلیون مترمکعب است و از دی‌ماه سال ۱۳۹۴ احداث آن آغاز شده است.

این مراسم م با حضور وزیر نیرو و معاونین ایشان ، استاندار هرمزگان ، مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیرو ، مدیر عامل هلدینگ پایاسامان پارس ، مدیر عامل شرکت ملی ساختمان ، مدیر پروژه و سایر عوامل اجرائی ، پروژه اجرا شد.

 

ارسال نظر

دیدگاه